Jak wygląda moneta, to bez wątpienia każdy wie. Ale czy każdy potrafi nazwać z jakich elementów składa się moneta?, jestem przekonany, że znajdą się osoby, które będą miały z tym poważny problem. A więc kilka zdań na temat elementów monety.

AWERS – awersem w Polsce jest strona główna monety, która najczęściej zawiera godło państwowe, insygnia, portret władcy. W banknocie awersem, czyli stroną główną jest ta strona, która zawiera nazwę emitenta, oraz podpisy.

REWERS – rewers jest to oczywiście przeciwna strona awersu, czyli druga strona monety. Na tej stronie najczęściej umieszczany jest nominał monety, portrety znanych ludzi, rocznice obchodzone w kraju, i inne tematy poswięcone różnym wydarzeniom.

BOK MONETY – jest to element, który często posiada zdobienia. Najczęściej są to różnego rodzaju nacięcia, ząbkowanie. Często bok monety pozbawiony jest jakiegokolwiek ozdobnika, a więc moneta posiada bok gładki.

RANT – jest to ostra krawędź, która łączy w monecie jej płaszczyznę z powierzchnią boku monety.

OBRZEŻE – jest to bardzo wąski pas monety, położony na obwodzie płaszczyzny, jednocześnie przylegający do rantu monety. Obrzeże czymi monetę bardziej trójwymiarową, a także ma na celu wzmocnienie jej konstrukcyjnie po prostu usztywnia cały krążek.


© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz