UNCIRCULATED (UNC):

Doskonale zachowany banknot, nie uszkodzony w mennicy, banku czy przez kolekcjonera. Papier musi charakteryzować się brakiem jakichkolwiek, zagnieceń czy przebarwień. Narożniki banknotu są ostre bez żadnych widocznych zaokrągleń. (Zaokrąglone narożniki często świadczą o tym że banknot był „czyszczony” lub jest fałszywy.) Wybitnej jakości banknoty posiadają swój oryginalny, naturalny połysk.

UWAGA: Emisje banknotów są zazwyczaj dostępne z niewielkimi widocznymi śladami przeliczania (załamania, zagniecenia). Banknoty drukowane we Francji, charakteryzują się lekkim marszczeniem papieru. Kolekcjonerzy i antykwariusze oznaczają takie banknoty jako AU-UNC.


banknot
lupa

ABOUT UNCIRCULATED (UNC lub AU):

Praktycznie doskonały banknot, z niewielkimi mankamentami. Może odznaczać się widocznymi oznakami przeliczania w narożnikach, lub delikatnym zgięciem poprowadzonym przez środek banknotu. Nie może zawierać obu tych mankamentów jednocześnie. Banknot w takim stanie, nie może być pogięty, nie może mieć widocznych załamań na całej swojej powierzchni. Papier powinien być czysty, wyrazisty i jasny z oryginalnym połyskiem. Krawędzie nie mogą być zaokrąglone.

UWAGA: Europejczycy określają ten banknot jako “EF-UNC” lub po prostu “EF”. Banknot wyjątkowo dobrej jakości będzie określony jako “Good Very Fine” (“GVF”) bardzo dobry / dobry.


banknot
lupa

EXTREMELY FINE (EF lub XF):

Dobrze zachowany banknot, z niewielkimi mankamentami. Może mieć maksymalnie do trzech niewielkich zagięć lub jedno bardzo widoczne zagięcie. Papier takiego banknotu powinien być czysty i jasny z oryginalnym połyskiem. Narożniki mogą charakteryzować się delikatnym zaookrągleniem. Banknot może również wykazywać delikatne ślady użycia w miejscu gdzie zagięcie sięga krawędzi.


banknot
lupa

VERY FINE (VF):

Dobrze zachowany banknot z większą iloscią mankamentów i śladami użycia. Może mieć kilka zagnieceń zarówno poziomych jak i pionowych. Papier może być lekko przybrudzony lub zawierać smugi. Jednak powinien być nadal stosunkowo czysty i sztywny. Banknot taki nie powinien zawierać żadnych przedarć, jednak krawędzie mogą mieć widoczne ślady używania. Rogi mogą wskazywać na lekkie zużycie, jednak nie powinny być całkowicie zaokrąglone.


banknot
lupa

FINE (F):

Banknot posiadający wiele zagnieceń i marszczeń. Papier nie powinien być całkowicie zabrudzony, jednak może utracić odrobinę na swojej sztywności. Krawędzie mogą wskazywać na spore zużycie i posiadać niewielkie przedarcia. Przedarcia jednak nie mogą naruszać nadruku. Banknot taki nie powinien zawierać żadnych uszkodzeń, przetarć w środku wzoru. Kolory powinny być wyraźne. Banknot w tym stanie może zawierać kilka niewielkich dziurek po zszywkach. Całkowity wygląd banknotu powinien być reprezentacyjny.


banknot
lupa

VERY GOOD (VG):

Mocno zużyty banknot, jednak w stanie nienaruszonym. Rogi banknotu mogą wskazywać na dosyć duże zużycie, mogą być zaokrąglone, niewielkie przedarcia mogą naruszać nadruk, mogą pojawić się przebarwienia, a także niewielkie plamki. Dopuszczalne są niewielkie dziurki w środku wzoru po zszywkach lub szpilkach. Nie jest wymagana sztywność banknotu, jednak nie dopuszcza sie braku jakiejkolwiek części banknotu. Banknot w tym stanie, powinien wyglądać nadal reprezentacyjnie.


banknot
lupa

GOOD (G):

Mocno zużyty banknot. Może charakteryzować się dużymi zagięciami, plamami, dziurkami po szpilkach lub zszywkach, zabrudzeniami, przebarwieniami, przedarciami na rogach i w środku wzoru, zaokrąglonymi rogami i raczej mało reprezentacyjnym wyglądem. Nie dopuszcza się jednak braku jakiejkolwiek części banknotu. Często mogą się pojawić na takim banknocie wykonane ręcznie napisy czy rysunki.


banknot
lupa

FAIR:

Banknot charakteryzujący się kompletnym brakiem sztywności, zabrudzeniami i dużymi śladami używalności. Duże części takiego banknotu mogą być wydarte. Mogą tu występować także wszelkie mankamenty opisane przy stanie GOOD “G”. Przedarcia będę tu jednak bardziej widoczne, a miejsca uszkodzeń większe.


banknot
lupa

POOR (PR):

Tak zwana “szmata” z poważnymi uszkodzeniami, plamami, brakującymi elementami, napisami i rysunkami wykonanymi ręcznie. Dopuszczalne duże dziury. Może być złożony z części doklejonych za pomoca taśmy klejącej. Może nosić ślady przycinania czy wyrównywania za pomocą nożyczek. Banknot w takim stanie jest uważany za kolekcjonerski tylko w wypadku małego nakładu i dużej rzadkości.


banknot
lupa

Źródło: IBNS

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz