Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podpisała z Centralnym Bankiem Hondurasu umowę na wydrukowanie 30 mln sztuk banknotów, o nominale 20 lempiras. Wartość jednego lempira na dzień dzisiejszy to nieco mniej niż 1 dolar USD. W sumie PWPW wydrukuje banknoty o wartości około 28,5 mln dol. W chwili obecnej trwa produkcja próbnych odbitek. Umowa przewiduje przetransportowanie wydrukowanych banknotów przez PWPW do Hondurasu, z tego też względu nieznany jest termin transportu, aby zostały zachowane wszelkie środki ostrożności.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych miała już zlecenia z Ameryki Południowej. Drukowała banknoty miedzy innymi dla Paragwaju, Gwatemali. Świadczy to o doskonałej jakości produkowanych banknotów w Polsce. Dyrektor Biura Eksportu PWPW SA. Pani Grażyna Rafalska informuje, że nie jest to ostatnie słowo PWPW, jeżeli chodzi o zlecenia z tej części świata.

Opis banknotu: Dominującym kolorem nominału jest zielony. Na awersie znajduje się portret "ojca narodu Hondurasu" Dionisia de Herrera - autora deklaracji niepodległości Hondurasu oraz pierwszego prezydenta państwa pełniącego swą funkcję w latach 1824-27. Na rewersie banknotu znajduje się budynek byłej rezydencji prezydenckiej funkcjonującej w latach 1922-92, w którym obecnie znajdują się Archiwum Narodowe Hondurasu oraz Muzeum Prezydenckie.

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz