Niezwykle rzadki grosz z 1792 roku sprzedany za niemal 2,6 miliona dolarów. Amerykański grosz z 1792 roku, nabyty przez kolekcjonera rzadkich monet z Beverly Hills za niemal 2,6 miliona dolarów, jest najdrożej sprzedanym aukcyjnym okazem.

Nazwany na cześć grawera, Roberta Bircha, „Centem Bircha” (Birch Cent) był jednym z pierwszych groszy wybitych dla Stanów Zjednoczonych Ameryki w serii prototypów. Tylko 10 z nich przetrwało do dnia dzisiejszego. Kolekcjoner Kevin Lipton twierdzi, że okaz który udało mu się nabyć jest najlepiej zachowanych ze wszystkich 10 sztuk.

„Czułem się jak najszczęśliwszy człowiek na świecie, po prostu wspaniale” wyznał w poniedziałek, tuż po swojej wygranej czwartkowej aukcji w Heritage Auctions w Orlnado na Florydzie, 55letni Lipton, założyciel korporacji Lipton Rare Coins Inc. „Sądzę, że moneta ta przyniesie mi duże pieniądze. To był świetny zakup.”

Awers Centa Bircha przedstawia profil Statuy Wolności z rozwianymi włosami i mottem „Wolność matką nauki i przemysłu”. Na rewersie natomiast, znajduje się napis „Stany Zjednoczone Ameryki” wraz z nominałem (jeden cent) umieszczonym wewnątrz wieńca laurowego.

„To piękna moneta, zapierająca dech w piersiach” twierdzi Lipton. „Historia tej monety jest tutaj także bardzo istotna. Przedstawia ona najwcześniejsze wyobrażenie naszego narodu.”

Jim Halperin, wiceprzewodniczący Heritage Auctons, stwierdził, że 2,585,000 dolarów które Lipton zapłacił za monetę, przewyższa rekord ustanowiony na aukcji która odbyła się dzień wcześniej. To właśnie na tej aukcji zapłacono 2,350,000 dolarów za Centa z Łańcuchem (Chain Cent), który zawdzięcza swą nazwę łańcuchowi oplatającemu nominał wybity na rewersie monety. Wcześniejszy rekord wynosił 1,380,000 dolarów, wylicytowanych również za Centa z Łańcuchem w 2012 roku.

Lipton, który na dzień dzisiejszy ma zamiar zachować zakupioną monetę dla siebie, przyznał, że był tak bardzo podekscytowny tym nabytkiem, że już następnego dnia wydał kolejne 2,232,500 dolarów na „Ćwierćdolarówkę Braci Wright” – pierwszą amerykańską ćwierćdolarówkę.

„Za 26 centów zapłaciłem 4,8 miliona dolarów” żartuje.
Niestety na takie zakupy stać tylko naprawdę zamożnych kolekcjonerów :).

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz