Narodowy Bank Polski z dniem 29 stycznia 2015 roku, wprowadza do obiegu nowe monety kolekcjonerskie. Będą to dwie monety, upamiętniające 100 lecie Politechniki Warszawskiej, złota o nominale 200 złotych oraz srebrną dziesięciozłotówkę, o wyjątkowo ciekawym kształcie soczewki.

Moneta 200 – złotowa wykonana jest z trzech stopów złota o różnych barwach. Rewers przedstawia formy geometryczne, które mają być artystyczną wizją zjawisk fizycznych i matematycznych. Wrażenie to potęguje efekt kątowy, który w zależności od kąta patrzenia na monetę uwidacznia symbole sumy lub koła zębatego, lub znak division times będący złożeniem znaków mnożenia i dzielenia.

Moneta srebrna o nominale 10 zł wyróżnia się natomiast niezwykłym kształtem – soczewki. Na jej rewersie umieszczono fragment Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, a na awersach obu monet przedstawiono graficznie iteracyjną funkcję fraktalną.

Jak informuje NBP nakład monety złotej nie przekroczy 2500 szt., natomiast dziesięciozłotówka w kształcie soczewki, zostanie wyemitowana w nakładzie do 30 tysięcy sztuk i będzie kosztowała 100 złotych. Od 29 stycznia monety będzie można nabyć we wszystkich oddziałach NBP w kraju, jak również w internetowym sklepie pod adresem www.kolekcjoner.nbp.pl.

Żródło:NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz