Narodowy Bank Polski z dniem 12 lutego 2015 roku, wprowadza do obiegu nowe monety kolekcjonerskie. Będą to dwie monety, upamiętniające 150 rocznicę urodzin Kazimierza Przerwy - Tetmajera, złota o nominale 200 zł oraz srebrną dziesięciozłotówkę.

Monety zostały zaprojektowane przez Pana Roberta Kotowicza. Na rewersie złotej monety 200 złotowej zobaczymy portret Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz zarys parzenicy, który jest charakterystycznym motywem dla sztuki Podhala, a w tle roślinę terenów górzystych – dziewięćsił bezłodygowy, który jest pod ochroną!. Na awersie monety przedstawiono zarys Giewontu, a za nim górę Gerlach, na której znajduje się Przełęcz Tetmajera, nazwana tak przez taterników w 1902 r.

Na rewersie srebrnej monety dziesięciozłotowej widnieje portret Kazimierza Przerwy-Tetmajera na tle skały, na której wykuto jego imię i nazwisko oraz daty urodzin i śmierci. Po lewej stronie portretu umieszczono szarotkę – kwiat charakterystyczny dla regionu i sztuki podhalańskiej. Na awersie monety przedstawiono Morskie Oko w Tatrach, w którego wodach odbijają się limby oraz górskie szczyty.

Jak informuje NBP nakład monety złotej nie przekroczy 2500 szt. i będzie kosztowała 2850 zł za sztukę. Natomiast dziesięciozłotówka, zostanie wyemitowana w nakładzie do 30 tysięcy sztuk i będzie kosztowała 95 złotych. Od 12 lutego monety będzie można nabyć we wszystkich oddziałach NBP w kraju, jak również w internetowym sklepie pod adresem www.kolekcjoner.nbp.pl.

Żródło:NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz