Izraelski Urząd do Spraw Zabytków potwierdził, że w minionych tygodniach, na dnie starożytnej przystani w Parku Narodowym Cezarei, odkryta została największa kolekcja złotych monet, jaką kiedykolwiek odnaleziono na terenie Izraela. Grupa nurków, z miejscowego klubu nurkowego, powiadomiła Izraelski Urząd do Spraw Zabytków, o osobliwym znalezisku. Przedstawiciele urzędu, udali się na miejsce wraz z nurkami i wykrywaczem metalu, gdzie odkryli 2000 złotych monet z okresu Fatymidów (XXI wiek ery nowożytnej) w różnych nominałach (denary, pół denary, ćwierć denary różnej wielkości i wagi).

Kobi Sharvit, dyrektor Oddziału Archeologii Podwodnej w Urzędzie do Spraw Zabytków, przyznał we wtorek, że najprawdopodobniej w pobliżu znaleziska znajduje się wrak fatymidzkiego statku, którego celem było zbieranie podatków, przewożonych później do siedziby rządowej w Cairo. Nie wyklucza się także, że złoto mogło pochodzić z dużego statku handlowego, lub służyć, jako zapłata dla fatymidzkiego garnizonu wojskowego stacjonującego w Cezarei.

Shavrit oświadczył także, że nurkowie, Tzvika Feuer, Kobi Tweena, Avivit Fishler, Yoav Lavi i Yoel Miller, zachowali się jak wzorowi obywatele zgłaszając swoje znalezisko. „Odkryli złoto i jednocześnie odnaleźli w sobie serca ze złota, które ponad wszystko kochają swój kraj i jego historię.” Nadmienić należy, że w Izraelu obowiązuje ustawa o Zabytkach, która, stanowi o karze do 5 lat pozbawienia wolności za przywłaszczenie i nielegalną sprzedaż zabytków.

Najstarszą odnalezioną monetą z tej kolekcji, jest ćwierć denara wybite w Palermo na Sycyli w drugiej połowie XIX wieku ery nowożytnej. Większość monet została wybita w Egipcie i Północnej Afryce za panowania kalifów fatymidzkich, Al-Hakima (996-1021) i jego syna Al-Zahira (1021-1036). To właśnie ród Fatymidów był odpowiedzialny za rozwój Cezarei i okolicznych, przybrzeżnych miast.

Robert Cole, specjalista numizmatyk w Urzędzie do Spraw Zabytków, stwierdził, że znalezione monety zachowały się w doskonałym stanie mimo tego, że leżały one na dnie morza przez ponad tysiąc lat. Tym samym nie wymagają one czyszczenia ani konserwacji wykonywanej przez laboratorium metalurgiczne. Cole przyznał również, że: „ Na kilku monetach znaleziono ślady zębów, jak po ugryzieniu, które świadczą o tym, że monety zostały poddane ‘fizycznej próbie autentyczności’ przez ich właścicieli bądź kupców.”

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz