Narodowy Bank Polski z dniem 03 marca 2015 roku, wprowadza do obiegu nowe monety kolekcjonerskie. Będą to dwie monety z serii „Skarby Stanisława Augusta” oraz „Historia monety polskiej”. Do kolekcjonerów trafią: złota moneta 500 – złotowa i srebrna 50 złotych. Na obu monetach umieszczono podobiznę Władysława Jagiełły. Oprócz tego NBP wyemituje srebrną 20 – złotówkę z wizerunkiem florena z czasów Władysława Łokietka. Monety z serii „Skarby Stanisława Augusta”, są replikami medali, które powstały pod koniec XVIII wieku w mennicy warszawskiej, na zamówienie ostatniego króla Rzeczypospolitej.

Nakład wybitej w czystym złocie (próba 999,9) monety 500-złotowej nie przekroczy 750 egzemplarzy, a srebrnej (próba 999) – 5 tys. Ceny emisyjne monet „Władysław Jagiełło”: 500-złotowa – 11 800 zł, 50-złotowa – 720 zł.

„Floren Władysława Łokietka” jest szóstą monetą w serii „Historia monety polskiej”. Na rewersie przedstawiono króla na tronie, z insygniami władzy. Na awersie znajduje się wizerunek postaci biskupa w mitrze ozdobionej aureolą. W lewej ręce trzyma on pastorał, a prawą wznosi w geście błogosławieństwa. Na tej samej stronie widnieje również portret Władysława Łokietka zaczerpnięty z jego rzeźby nagrobnej w katedrze na Wawelu.

Moneta „Floren Władysława Łokietka” zostanie wybita w nakładzie nieprzekraczającym 20 tys. egzemplarzy. Cena emisyjna monety „Floren Władysława Łokietka” wyniesie 175 zł.

Monety będzie można nabyć we wszystkich oddziałach NBP w kraju, jak również w internetowym sklepie pod adresem www.kolekcjoner.nbp.pl.

Żródło:NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz