Brytyjska mennica narodowa The Royal Mint, zaprezentowała nowy portret królowej Elżbiety II, jaki od 2015 roku będzie tłoczony na brytyjskich monetach. Jest to piąty wizerunek królowej, jaki pojawi się na monetach, od chwili wstąpienia Jej Wysokości na tron, który miał miejsce w 1952 roku. Aktualnie na monetach są cztery wizerunki królowej i ukazywały się one kolejno w latach 1953, 1968, 1985, 1998 roku.

Autorem projektu jest wieloletni współpracownik mennicy brytyjskiej artysta grawer Jody Clark. Dyrektor generalny The Royal Mint Adam Lawrence powiedział – „ Zmiana wizerunku królowej na monetach, nastąpi w 2015 roku, i będzie to dla nas wszystkich bardzo ważne i ekscytujące wydarzenie. Jesteśmy dumni z projektu Jody’ego, ponieważ uchwycenie wiernego portretu człowieka i przeniesienie go na powierzchnię płaskiej monety jest niezmiernie trudne, i jako takie wymaga olbrzymiej dyscypliny artystycznej i kunsztu grawerskiego ”.

Autor projektu Jody Clark powiedział – „ Bardzo podobały mi się cztery ostatnie projekty monet z wizerunkiem królowej Elżbiety II, każdy z nich jest inny na swój sposób. Mam nadzieję, że zrobiłem wierny i sprawiedliwy portret Jej Królewskiej Mości. Informacja o wyborze mojego projektu, bardzo mnie przytłoczyła, wciąż nie mogę uwierzyć, że mój projekt będzie prezentowany na milionach brytyjskich monet, i że odegra niewielką rolę w 1000 letniej historii The Royal Mint „.

Wyboru projektu dokonał Doradczy Komitet Królewski (RMAC) w skład, którego wchodzą eksperci z takich dziedzin jak: historia, rzeźba, architektura, sztuka, projektowanie. Oceniony pod względem merytorycznym projekt trafił do Kanclerza, a następnie do zatwierdzenia przez Królową.

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz