Jak donosi Narodowy Bank Polski, banknot o nominale 20 złotych z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, upamiętniający setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich, otrzymał wyróżnienie „Banknote of the Year Award”. Projekt banknotu, autorstwa Andrzeja Heidricha wzorowany jest na jego wcześniejszej wersji o nominale 5 000 000 złotych z pierwszej połowy lat 90. Niestety z powodu denominacji, jaka miała miejsce z początkiem 1 stycznia 1995 roku, wzór tego banknotu nie wszedł do obiegu.

Wyróżnienie zostało przyznane podczas konferencji High Secutity Printing, która odbywała się w Budapeszcie w dniach 23-25 marca. Nagrodę, w imieniu NBP, odebrał Marek Oleś, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP (DES NBP). Pani Barbara Jaroszek wicedyrektor DES, która jest odpowiedzialna za wartości kolekcjonerskie NBP mówi – „Banknot z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego to wyjątkowe połączenie pięknego, klasycznego projektu i najnowocześniejszej technologii. To właśnie ono zostało docenione i nagrodzone”.

W banknocie zastosowano po raz pierwszy podłoże polimerowe, wszystkie wcześniejsze banknoty polskie powstawały na podłożu papierowym. Zmiana ta zmusiła NBP to modyfikacji zabezpieczeń na banknocie. Na podłożu polimerowym nie stosuje się na przykład znaku wodnego. Pan Jerzy Dziemidowicz z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), która wyprodukowała nagrodzony banknot mówi – „Każdy użytkownik tego banknotu na pewno zwróci od razu uwagę na piękny, zintegrowany z podłożem hologram z wizerunkiem Belwederu. To zupełnie nowa, opatentowana technologia, którą zastosowaliśmy jako pierwsi na świecie”.

Banknot jest szóstym z kolei banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP. Na jego przedniej stronie znajduje się wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego, a na odwrotnej – orzełka legionowego i odznaki I Brygady Legionów Polskich, a także Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari (z gwiazdą) nadanego Marszałkowi.

Żródło:NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz