Wielu Polaków, a już na pewno ci starsi, pamiętają denominację z 1995 roku oraz banknoty z milionowymi nominałami. Niestety kondycja krajowej gospodarki oraz galopujące ceny spowodowały, że przeprowadzenie tej reformy było bezwzględnie konieczne, oczywiście abstrahując od metody za pomocą, której ją przeprowadzono. Jednak kondycja naszej gospodarki była już na tyle zła, że za jakiś czas po bochenek chleba trzeba by było iść z walizką pieniędzy. Co prawda był to okres, kiedy każdy pracujący w tym czasie polak i odbierający wynagrodzenie, był milionerem, ot taka mała dygresja.

Denominacja, która rozpoczęła się z dniem 1 stycznia 1995 roku, spowodowała, że 1 nowy złoty był odpowiednikiem 10 000 starych złotych. A więc wszystkie banknoty z milionowymi nominałami zostały wycofane z obiegu. Te, które były wydrukowane i przechowywane w skarbcu NBP, przeleżały wiele lat. Teraz nadeszła chwila, aby ponownie ujrzały światło dzienne.

Otóż NBP z dniem 16 kwietnia wprowadzi do sprzedaży album zawierający zbiór wszystkich 23 banknotów obiegowych o nominałach od 10 zł do 2 000 000 starych zł, którymi posługiwali się Polacy przed denominacją przeprowadzoną w 1995 roku. Będzie to zbiór w formie albumu, a banknoty, jakie będzie zawierał album, były zaprojektowane przez Andrzej Heidricha.

NBP przygotował 23 tyś sztuk takich zestawów, w cenie 190 złotych za sztukę. Album będzie można nabyć od 16 kwietnia we wszystkich oddziałach NBP oraz w sklepie internetowym www. kolekcjoner.nbp.pl

Żródło:NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz