Biuro Prasowe Mennicy Polskiej donosi, że ukończono bicie 30 milionów sztuk monet dla Gruzji. Monety o nominale 1 lari w ilości 15 mln sztuk, oraz 15 mln sztuk monet o nominale 20 tetri. Oba wzory monet trafią do systemu obiegowego emitenta.

Monety o nominale 1 lari zostały wykonane z miedzioniklu (Cu75Ni25), każda z nich waży 7,8 grama, a ich średnica wynosi 26,2 mm. Monety o nominale 20 tetri wybito w stali nierdzewnej (Z8C17). Średnica pojedynczego egzemplarza, który waży 5 gram, wynosi 25 mm. Oba znaki pieniężne zostały wykonane według projektu graficznego emitenta. Moneta 1 lari posiada ząbkowany rant z inskrypcją w języku gruzińskim i angielskim, natomiast moneta 20 tetri charakteryzuje się gładkim obrzeżem.

Zastępca dyrektora ds. Handlu Zagranicznego Mennica Polska Pan Krzysztof Mikołajczak powiedział,
„Głównym klientem Mennicy Polskiej jest Narodowy Bank Polski, niemniej bardzo często wykonujemy monety na zamówienie banków centralnych innych państw. Zlecenie Narodowego Banku Gruzji jest kolejnym potwierdzeniem uznania dla wysokiej jakości naszych produktów menniczych. Jesteśmy jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie, co potwierdzają liczne nagrody, zdobywane na najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach. W 2014 r. otrzymaliśmy m.in. dwie główne nagrody podczas prestiżowej Konferencji Dyrektorów Mennic w Meksyku”

Mennica Polska realizuje również zamówienia zagranicznych emitentów, w ramach programu „ Royalty”. Są to monety kolekcjonerskie oraz okazjonalne. Jeden z projektów, zasługuje na szczególne zainteresowanie, jest „Pro Memoria”, najcięższa moneta srebrna z wizerunkiem Jana Pawła II, która została wykonana na zlecenie Niue (terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii) w marcu 2015 roku. W 2014 roku w Mennicy Polskiej wyprodukowano ponad 380 mln monet obiegowych i ponad 560 tys. monet kolekcjonerskich.

Żródło: Mennica Polska

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz