Już 16.05.2015 roku - sobota, czeka nas kolejna impreza pod nazwą ”Noc Muzeów”. Jest to wydarzenie kulturalne, polegające na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Dla przypomnienia dodam tylko, że po raz pierwszy Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie w roku 1997, w Polsce odbyła się w poznańskim Muzeum Narodowym w roku 2003. Z tej okazji Mennica Polska udostępni zwiedzającym swoje pomieszczenia, w których zgromadzona jest 250 – letnia historia jej działalności. Jednak tematem przewodnim wystawy w Gabinecie Numizmatycznym, będzie wystawa poświęcona monetom, rzeźbom i grafikom, autorstwa Józefa Markiewicza – Nieszcza. Smaczku tej wystawie dodaje fakt, że twórczość tego artysty zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności, po raz pierwszy od ponad 30 lat.

Józef Markiewicz pseudonim „Nieszcz” urodził się w sierpniu 1913 roku, zmarł 17 maja 1991 w Warszawie. Przez znawców sztuki medalierskiej jest uznawany za jednego z najwybitniejszych medalierów i zaliczany jest do ścisłej czołówki artystycznego grona drugiej połowy XX w. Jedną z najbardziej znanych prac J. Markiewicza jest „Pierwszy pokarm”. Projekt ten został uznany przez zarząd FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) w Rzymie za arcydzieło. Wizerunek dziecka ssącego pierś matki został umieszczony na medalu upamiętniającym XXX-lecie tej organizacji oraz dziesięciozłotowej monecie FAO wydanej przez Mennicę Polską. Jednak najwięcej swoich prac Markiewicz poświęcił Fryderykowi Chopinowi, z którym czuł się mocno związany. Ta więź polegała na czerpaniu inspiracji do swoich prac z muzyki, którą z uwielbieniem potrafił słuchać godzinami.

A co o wystawie mówi Pani Grażyna Figura-Laskowska z Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej ?
„Możliwość zaprezentowania twórczości Józefa Markiewicza-Nieszcza, po raz pierwszy od ponad 30 lat, to dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Cieszymy się, że dzięki przychylności rodziny artysty będziemy mogli pokazać jego najwybitniejsze prace. Jako firma nierozerwalnie związana z naszą rodzimą tradycją, czujemy się w obowiązku utrzymywać pamięć o tych, których dzieła składają się na polski dorobek kulturalny”.

Tak więc serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzania Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej, a w szczególności w tę sobotnią noc 16 maja br.

Żródło: Mennica Polska

Zdjęcie monety: WCN

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz