Narodowy Bank Polski z dniem 02 czerwca 2015 roku, wprowadza do obiegu nową monetę kolekcjonerską. Będzie to moneta z serii „Zabytki kultury w Polsce” – relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim o nominale 20 zł.

Ostrów Lednicki to największa wyspa na Jeziorze Lednica. Od drugiej połowy X w. do pierwszej połowy XI w. znajdował się tam główny ośrodek (gród) pierwszych władców Polski – Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Gród na Ostrowie Lednickim wzniesiono w południowej częsci wyspy, który został otoczony wałem o knostrukcji drewniano – ziemnej długosci 500 m. Dzisiaj w najwyższym miejscu osiąga wysokość 8 m, ale według archeologów pierwotnie mógł mieć nawet 12 metrów wysokości. Do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny niektórych budowli grodu, które znajdują się w jego środkowej części. Licznie odwiedzający to miejsce turyści, mogą podziwiać ruiny pałacu z kaplicą na południu i kościoła grodowego na północy. Pałac i kaplicę, której średnica wynosi 11.5 m. zbudowano po 985 r. Mury kaplicy w najwyższym fragmencie, zachowały się do wysokości 3 metrów, a jej kształt zbudowany został na planie krzyża greckiego. Możemy jeszcze podziwiać niektóre elementy wnętrza kaplicy jak parapety, i filary okien dolnej kondygnacji. Pałac to budowla wzniesiona z kamiennych otoczaków na planie prostokąta o bokach 32 x 14 m. W pałacu wyraźnie widać wydzielone pomieszczenia. Budowla dwukrotnie ulegała przebudowie, według historyków pierwsza miała miejsce w okolicach roku 1000-ego, kolejna w XII w. Całość jest wspaniałym obiektem do zwiedzania, pozwalającym na chwilę przenieść się do tych odległych czasów Państwa Polskiego.

Awers monety przedstawia plan palatium i jego rekonstrukcję wraz z kaplicą pałacową i basenami chrzcielnymi.

Rewers przedstawia autentyczne relikty, widok od wschodu), a także jeden z najcenniejszych XI-wiecznych zabytków tego typu w Polsce - srebrno-złotą staurotekę, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego. Autorem projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec

Moneta została wybita w srebrze (Ag 925 / 1000), stemplem lustrzanym. Średnica monety to 36,28 g, masa 28,28 g. Moneta zostanie wybita w nakładzie do 30 000 szt. Monetę będzie można nabyć we wszystkich oddziałach NBP w kraju, jak również w internetowym sklepie pod adresem www.kolekcjoner.nbp.pl.

Źródło: NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz