Mennica Polska zrealizowała zamówienie dla Narodowego Banku Gruzji, opiewające na 3 000 sztuk monet upamiętniających 13. Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (ang. EYOF), który w tym roku odbędzie się w Tbilisi. Srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 10 lari to kolejne zlecenie Spółki w ostatnim czasie, zrealizowane dla zagranicznego banku centralnego.

Moneta typu proof, o średnicy 30 mm, została wybita z połowy uncji wysokiej jakości srebra próby 925. Zaawansowana technologia laserowego matowienia, zastosowana przy jej produkcji, pozwoliła uzyskać czysty mat, na tyle doskonały, że przypomina białą barwę. Na rewersie zaprezentowano barwne logo Festiwalu, nadrukowane w technologii UV, czyli za pomocą druku cyfrowego oraz wizerunki olimpijskich dyscyplin sportowych.

Na awersie widnieją: mapa Europy, logo Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, znicz olimpijski oraz emblemat Narodowego Banku Gruzji, a także dziewięć gwiazd, z których każda symbolizuje inną dziedzinę sportu w ramach programu Festiwalu. Koncepcję graficzną monety wykonał artysta – grafik Mamuka Gongadze, natomiast przygotowanie projektu produkcyjnego powierzono specjalistom Mennicy Polskiej. Monety będą sprzedawane przez Narodowy Bank Gruzji, w Muzeum Pieniądza Kvareli.

EYOF to międzynarodowy Festiwal promujący sport olimpijski dla młodzieży w wieku od 13 do 17 lat, który w 2015 roku odbędzie się w dniach od 26 lipca do 1 sierpnia w Tbilisi. Moneta stanowi formę promocji Festiwalu nie tylko w Gruzji, ale także za granicą. Jest to idealny upominek dla miłośników sportu.

Źródło: Mennica Polska S.A.

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz