Narodowy Bank Polski z dniem 30 lipca 2015 roku, wprowadza do obiegu nową monetę kolekcjonerską. Będzie to moneta z serii „Polscy malarze XIX/XX ” – Alfred Wierusz - Kowalski o nominale 20 zł.

Jest to już dwunasta moneta z tej serii, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kolekcjonerów popularnych "sreberek". Na awersie numizmatu został umieszczony jeden z charakterystycznych motywów malarstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego – wilk zapatrzony w uśpioną, zasypaną śniegiem wieś. Na rewersie znalazł się portret artysty, odwzorowany na podstawie zdjęcia wykonanego w jego monachijskim atelier. Projekt monety został wykonany przez Dominikę Karpińską - Kopiec.

Alfred Wierusz-Kowalski urodził się 11 października 1849 roku w Suwałkach. Swój warsztat artystyczny doskonalił w warszawskiej Klasie Rysunkowej, oraz podczas studiów w akademii sztuk pięknych w Dreźnie oraz Monachium. Zresztą później w Monachium założył swoją pracownię. To podczas pracy w Monachium Alfred stał się czołowym przedstawicielem tamtejszego środowiska poslkich malarzy przełomu XIX i XX wieku. Twórczość Alfreda Wierusza - Kowalskiego, to przede wszystkim obrazy polskiej wsi i małych miasteczek. Jego obrazy ukazują życie zwykły ludzi podczas zabaw wiejskich, pracy ale również błotniskie wiejskie i małomiasteczkowe drogi po których jeżdżą rozsypujące się wozy drabiniaste. Cała twórczość malarza oddaje wspaniale nastrój chwili przedstawionej sceny bez zbędnych szczegółów. Alfred Wierusz - Kowalski zmarł 15 lutego 1915 roku w Monachium, gdzie został pochowany. W 1936 roku jego prochy zostały sprowadzone do kraju i złożone w Alei Zasłużonych na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Moneta została wybita w srebrze (Ag 925 / 1000), stemplem lustrzanym z pomalowanymi fragmentami reliefu w kolorze czerwonym i żółtym. Wymiary monety to 40 mm x 28 mm, masa 28 g. Moneta zostanie wybita w nakładzie do 30 000 szt. Monetę będzie można nabyć we wszystkich oddziałach NBP w kraju, jak również w internetowym sklepie pod adresem www.kolekcjoner.nbp.pl.

Źródło: NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz