5 sierpnia 1923 roku, nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy, które dzisiaj nosi nazwę Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego. Uroczystość otwarcia muzeum, zaszczycił swoją obecnością ówczesny Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dr Stanisław Głąbinowski.

Największy wkład w utworzenie tego muzeum mieli prezydent miasta dr Śliwiński przy wydatnym udziale ks. kustosza Kleina oraz prof. Wysockiego. W tym czasie sam gmach muzeum przedstawiał się okazale, mimo że tylko część zbiorów została tam umieszczona. Pozostałe eksponaty były jeszcze w budynku Banku dla Handlu i Przemysłu oraz w zabudowaniach młynów bydgoskich. Jednymi z pierwszych ofiarodawców przedmiotów do zbiorów muzeum, byli panowie Wierzejewski i Pfefferkorn. Przekazali oni zestaw mebli barokowych i rokokowych, oraz piękne okazy porcelany. Pierwsza wystawa udostępniona ludności otwarta została 12 sierpnia 1923 roku. Muzeum otwarte było w godzinach 11-13.

Dzisiaj muzeum składa się z kilku budynków, w których przedstawione są wystawy stałe. Jedną z nich jest Mennica Bydgoska, wchodząca w skład Muzeum Okręgowego. Budynek mennicy mieści się na Wyspie Młyńskiej, na miejscu dawniejszej pręgarni, w której bito monety królewskie. 5 sierpnia muzeum obchodziło 92 rocznicę powstania, i oby dalej tak wspaniale się rozwijało.

Zapraszam wszystkich mieszkańców Bydgoszczy oraz turystów do odwiedzin muzeum, naprawdę warto.

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz