24 sierpnia 2015 roku trafi do sprzedaży banknot kolekcjonerski „600-na rocznica urodzin Jana Długosza” o nominale 20 złotych, na którym po raz pierwszy zastosowano kod 2D. Jest to kolejny „nowoczesny” banknot jaki zostanie wprowadzony do obiegu przez NBP, po polimerowym banknocie z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, który został wyemitowanym w ubiegłym roku. Jan Długosz herbu Wieniawa, urodził się 1 grudnia 1415 roku w Brzeźnicy, a zmarł 19 maja 1480 roku w Krakowie. Był najwybitniejszym polskim kronikarzem i historykiem. Jan Długosz był autorem wielu publikacji historycznych, a najsłynniejszym jest Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae (Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego ).

Na stronie przedniej banknotu, w otwartej księdze, umieszczony został wizerunek Jana Długosza. W obszarze księgi znajduje się cytat z Kroniki Jana Długosza widoczny tylko w świetle UV. Oryginalny tekst jest w języku łacińskim. W tłumaczeniu Wandy Semkowicz-Zarembiny, cytat brzmi: „Znajomość przeszłości oraz spraw jakie rozgrywały się wewnątrz i na zewnątrz kraju, równa jest cnocie i mędrcy uważają historię za mistrzynię życia". Widoczny w lewym dolnym rogu kod 2D oraz numeracja banknotu zostały wykonane techniką grawerowania laserowego. Na stronie odwrotnej znajduje się obraz katedry na Wawelu przygotowany na podstawie fotografii ze zbiorów Stanisława Markowskiego. Obok katedry znajduje się fragment okiennego witraża ten element także został wykonany techniką grawerowania laserowego. Widoczny w lewym górnym rogu banknotu, kolorowy herb nosi nazwę Wieniawa. Herbem tym posługiwała się rodzina Długoszów. W świetle UV na tej stronie widoczny jest logotyp Narodowego Banku Polskiego.

Banknot został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha. Wydrukowany na specjalnym papierze, który umożliwia zastosowanie techniki grawerowania laserowego, oraz zawierającym kod dwuwymiarowy 2D. Co to jest ten kod 2D ?. Otóż banknot zawierający taki kod umożliwi jego właścicielowi uzyskanie informacji na temat banknotu i jego zabezpieczeń. Jednak potrzebna do tego będzie aplikacja, za pomocą której będzie można zalogować się do specjalnego serwisu internetowego dostępnego na stronie (dlugosz.nbp.pl). Wymiary banknotu to 138 mm x 69 mm, wyemitowany zostanie w nakładzie 30 tys. sztuk. Cena emisyjna banknotu to 72 złote. Banknot będzie dostępny we wszystkich oddziałach NBP od poniedziałku 24 sierpnia.

Żródło: NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz