Z dniem 06 listopada 2015 roku, Narodowy Bank Polski wyemituje kolejną monetę o nominale 5 złotych z serii „Odkryj Polskę”. Tematem monety będzie Ratusz w Poznaniu, a autorką projektu Dobrochna Surajewska.

Poznański ratusz to jedna z najwspanialszych budowli renesansowych w Wielkopolsce. Pierwsze wzmianki o ratuszu, datowane są na 1310 rok. Prawdopodobnie sam budynek wzniesiono troszkę wcześniej, bo na przełomie XIII i XIV wieku. W połowie XIV wieku część budynku, uległa spaleniu, to wtedy rajcowie miejscy postanowili zaprosić do współpracy przy odbudowie włoskiego architekta Jana Babtystę Quadro z Lugano. Dzięki tej współpracy możemy dzisiaj oglądać ten piękny budynek. Dominującą częścią budynku, jest trzykondygnacyjna loggia, która została bogato ozdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi cnoty rajców miejskich. Te cnoty to: cierpliwość, roztropność, miłość, sprawiedliwość, wiara, nadzieja, męstwo i umiarkowanie. Rozpoznajemy również wizerunki polskich królów oraz postacie antyczne. Innymi elementami upiększającymi całą elewację, są inskrypcje łacińskie, a nad samym gmachem góruje wieża zwieńczona potężnym orłem. Na budynku znajdują się jeszcze trzy mniejsze wieże, które tworzą attykę. Na środkowej wieży został zamontowany zegar, nad którym każdego dnia o godzinie 12.00 można zobaczyć dwa bodące się blaszane koziołki. Jak powszechnie wiadomo, jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych Poznania. We wnętrzu ratusza rozgościło się Muzeum Historii Miasta Poznania, którego zbiory szacuje się na 12 tyś. eksponatów. Jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń ratusza, jest Wielka Sień – sala używana do dzisiaj w najważniejszych dla Poznania momentach.

NBP wyemituje do 1 200 000 tys. sztuk tych monet. Średnica monety 24 mm, stempel zwykły. Moneta składa się jak zwykle z dwóch elementów, pierścienia (MN25) oraz rdzenia (CuAl6Ni2). Waga to 6, 54 g, moneta emitowana będzie w standardzie obiegowym.

Żródło i zdjęcia: NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz