8 listopada międzynarodowe jury konkursu Coin of the Year przyznało tytuł Most Inspirational Coin srebrnej monecie „100. rocznica urodzin Jana Karskiego”. Srebrna dziesięciozłotówka, upamiętniająca 100. rocznicę urodzin legendarnego kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, została wprowadzona do obiegu 24 kwietnia 2014 roku. Autorem projektu nagrodzonej monety jest Sebastian Mikołajczak. Konkurs Coin of The Year jest organizowany przez wydawnictwo Krause Publications od 30 lat. Jury ocenia monety w dziesięciu kategoriach Moneta: historyczna, współczesna, złota, srebrna, Korona, obiegowa, bimetaliczna, o wysokiej wartości artystycznej, najbardziej innowacyjna, najbardziej inspirująca.

Jan Karski urodził się w 24 czerwca 1914 roku w Łodzi jako Jan Romuald Kozielewski. W czasie II Wojny Światowej działał w konspiracji. Dzięki znajomości języków obcych, sprawności fizycznej oraz szerokim kwalifikacjom, został kurierem i emisariuszem. W 1942 roku Jan Karski wszedł nielegalnie do warszawskiego getta oraz do obozu przejściowego w Izbicy. Zgromadził tam dowody na okrutny los zgromadzonych tam Żydów. Dwa miesiące trwała jego podróż do Anglii, gdzie zreferował i udostępnił materiały pokazujące jak została zaplanowana systematyczna zagłada narodu żydowskiego. Po wojnie Jan Karski wyemigrował do USA i wycofał się z życia publicznego. Studiował nauki polityczne, oraz wykładał na Uniwersytecie w Georgetown. Jan Karski zmarł w roku 2000 w Waszyngtonie. Pośmiertnie został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Moneta wykonana została w srebrze 925/1000 stemplem lustrzanym. Jej średnica to 32 mm, waga 14,14 grama. Nakład do 30 tyś. sztuk.

Żródło i zdjęcia: NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz