18 listopada 2015 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę srebrną o nominale 10 zł upamiętniającą „50. rocznicę wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich”. 18 Listopada 1965 roku, pod koniec obrad II Soboru Watykańskiego, biskupi polscy wystosowali list do biskupów niemieckich, którego przesłaniem była myśl „UDZIELAMY WYBACZENIA I PROSIMY O NIE”. W tych czasach taki list był wielkim aktem odwagi i mądrości., szczególnie jeżeli wziąć pod uwagę położenie Polski i Niemiec , oraz przynależność do różnych układów wojskowych. Pomysłodawcą tego listu był ksiądz kardynał Bolesław Kominek, Arcybiskup Metropolita Wrocławski. List ten jak się okazało, był podwaliną pod przyszłe stosunki pomiędzy krajami, na których II Wojna Światowa odcisnęła olbrzymie piętno. Z oczywistych względów list ten spotkał się z bardzo nieprzychylnym stanowiskiem władz komunistycznych. Jednak w pięć lat po tym wydarzeniu, Niemcy oficjalnie uznały polską granicę zachodnią. Był to niewątpliwie duży krok w normalizacji stosunków Polsko Niemieckich.

Rewers monety przedstawia trzy postacie Kościoła : kardynała Bolesława Kominka – pomysłodawcy listu, ks. kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża, oraz zwierzchnika Kościoła w Polsce, Prymasa Tysiąclecia, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na awersie znajduje się fragment listu z wyeksponowanym historycznym tekstem: „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”, a także godło Rzeczypospolitej i data emisji monety.

Autorem projektu monety jest Robert Kotowicz. Moneta bita jest w srebrze próby 925/1000, stemplem lustrzanym. Średnica monety to 32 mm , waga 14,14 g, brzeg monety jest gładki. Nakład monety do 25 tys. sztuk. Monetę będzie można nabyć we wszystkich oddziałach NBP w kraju, jak również w internetowym sklepie pod adresem www.kolekcjoner.nbp.pl.

Żródło i zdjęcia: NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz