Z okazji zbliżającej się 250 –letniej rocznicy powstania Mennicy Polskiej, która rozpocznie się w dniu 10 lutego br. Poczta Polska wyda okolicznościowy znaczek oraz okolicznościową kopertę. Rok 2016 jest związany z symbolicznym rozpoczęciem działalności Mennicy Warszawskiej, a miało to związek z wprowadzeniem reformy monetarnej, która miała miejsce w 1776 roku. Pani Dyrektor Marketingu Mennicy Polskiej Inga Kosim powiedziała – „Obchody 250-lecia to moment szczególny nie tylko dla Mennicy Polskiej, ale i dla całego społeczeństwa, ponieważ niewiele jest firm, które mogą się poszczycić taką tradycją jak nasza. Bardzo mnie cieszy fakt, że w nasze święto zaangażowały się ważne krajowe instytucje, m.in. Poczta Polska, która wydała upamiętniający Mennicę Warszawską znaczek oraz kopertę”

Na znaczku o wartości 2,35 PLN widzimy fragment medalu upamiętniającego reformę monetarną z roku 1776 autorstwa Jana Filipa Holzhaussera, który był nadwornym medalierem Augusta Poniatowskiego. Na samym znaczku widzimy postać bogini Minerwy, która trzyma w dłoni medalion z podobizną króla. Poniżej umieszczono róg obfitości z wysypującymi się monetami. W tle widoczny jest Zamek Królewski w Warszawie oraz prasa mennicza. Format każdego znaczka to 31,25 x 43 mm.

Koperta przedstawia siedzibę Mennicy Warszawskiej z 1817 roku, która mieściła się wówczas przy ulicy Bielańskiej w Warszawie. Wzór zaczerpnięto z XIX-wiecznej ryciny F. Dietriecha. Tłem koperty jest widok budynku z pomieszczeniami produkcyjnymi. Na kopercie umieszczono również pieczątkę stylizowaną na monogram SAP króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całą kolekcję można nabywać w placówkach poczty od dnia 21 stycznia.

Żródło i zdjęcia: Mennica Polska

Zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz