18 kwietnia 2016 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę „Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka” o nominale 10 zł. Moneta jest poświęcona jedynej w swoim rodzaju placówce edukacyjno-wystawienniczej, która działa od 2016 roku w centrali NBP w Warszawie. Patronem Centrum jest pomysłodawca projektu Sławomir S. Skrzypek, tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej prezes NBP. Centrum o powierzchni 2000 m2, podzielone jest na 16 modułów tematycznych, natomiast ekspozycja stała opowiada historię pieniądza oraz propaguje wiedzę ekonomiczną. W intrygującej oprawie scenograficznej zgromadzono kilka tysięcy unikalnych eksponatów i numizmatów oraz ponad 250 najnowocześniejszych urządzeń multimedialnych stanowiących interaktywną platformę, dzięki której zwiedzający mogą wziąć udział w strategicznych grach ekonomicznych albo obejrzeć tematyczne animacje i filmy. Goście mogą również zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcji polskich monet, porozmawiać z wirtualnym bankierem, podnieść w skarbcu sztabę złota czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy.

Rewers monety przedstawia „drzewo wiedzy”, które otoczone jest tarczą zegara historii. Awers dopełnia całość wprowadzając pojęcia kluczowe dla opowieści o świecie pieniądza. Słowa – bezpieczeństwo, przyszłość, stabilność, wartość, historia, państwo, kultura, wiedza, pieniądz, rozwój, rynek i bank – są wpisane w kręgi, rozchodzące się koncentryczne od umiejscowionego centralnie godła.

Projekt monety jest autorstwa Dobrochny Surajewskiej. Moneta bita jest w srebrze próby 925, stemplem lustrzanym, selektywnie złocona. Średnica monety to 32 mm , waga 14,14 g, brzeg monety jest gładki. Nakład monety do 40 tys. sztuk.

Żródło i zdjęcia:NBP

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz