Z okazji 1050 rocznicy chrztu Mieszka I, Mennica Polska przygotowała okolicznościowy numizmat dla czytelników „Super Expressu”. Co prawda nie jest to moneta lecz „żeton”, „medal” jak kto woli, jednak to kolejny po nowym 20 złotowym banknocie numizmat poświęcony tej bardzo ważnej rocznicy dla Polski.

Awers przedstawia miecz Mieszka I, nawiązujący do tego, który książę trzyma w dłoni na ilustracji wykonanej przez Jana Matejkę. W centralnej części numizmatu umieszczono godło, którym najprawdopodobniej posługiwał się historyczny władca Polski. W tle widnieje stylizowany wizerunek słowiańskiego bóstwa – Świętowita. Posąg trawiony jest ogniem, co symbolizuje oczyszczenie i odrodzenie kraju wkraczającego na drogę chrześcijaństwa. Rewers zdobi wizerunek Mieszka I zaczerpnięty z „Pocztu Królów Polskich” Jana Matejki.

Autorem projektu jest Pani Małgorzata Rodek, numizmat ma średnicę 24 mm, wagę 8.6 g, całość jest wykonana z mosiądzu, który został platerowany warstwą 24 karatowego złota. Nakład numizmatu to 5 tyś. sztuk. Każdy został umieszczony w blisterze opatrzonym certyfikatem Mennicy Polskiej. Limitowany egzemplarz można nabyć w wybranych punktach sprzedaży wraz z gazetą w kwocie 29,90 zł,od 18 kwietnia.

Żródło i zdjęcia: MENNICA POLSKA

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz