Narodowy Bank Polski 14 czerwca wprowadza do obiegu nowe monety kolekcjonerskie o nominałach 500, 50 i 20 złotych. Monety 500 i 50 zł, są kontynuacją serii „Skarby Stanisława Augusta”. Jak wiadomo kolekcja tych monet odwzorowuje osiemnastowieczną serię medali z wizerunkami królów Polski, które zostały wykonane na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nowe monety tej serii, to już 10 - ty z kolei wizerunek króla, a będzie nim trzeci syn Kazimierza Jagiellończyka Jan Olbracht, który urodził się w grudniu 1459 roku w Krakowie, a zmarł w czerwcu 1501 w Toruniu. Królem Polski został 27 sierpnia 1492 roku i panował do końca swoich dni. Niestety Jan Olbracht znany był z niezbyt statecznego życia, znane były jego pijaństwo i rozrywkowy tryb życia. Jednak był bardzo popularny i lubiany. Był odważnym człowiekiem i dobrym strategiem i dowódcą. W okresie jego panowania, polityka zagraniczna bardzo zaangażowana była w sprawę turecką. Król wraz z 40 tyś. zbrojnych wyruszył do Mołdawii, aby odbić czarnomorskie porty. Niestety poniósł straszną klęskę, w której zginęła znakomita część polskiej szlachty. Powiedzenie: "za króla Olbrachta wyginęła szlachta" dotyczy właśnie ogromnych strat w ludziach podczas tej bitwy.

Awers monety przedstawia skrócony, tekst przeniesiony z rewersu medalu (w tłumaczeniu):

Kazimierza syn trzeci, brat Władysława, króla Węgier i Czech, a także Świętego Kazimierza, zwycięzca Tatarów, pokonany w bitwie z Wołochami. Umarł w Toruniu w 1501, mając lat 41, w 9. roku panowania, dnia 7 sierpnia.

Rewers natomiast przedstawia popiersie króla zwrócone w prawo. Popiersie wykonane zostało według portretu pędzla Marcella Bacciarellego.

500 zł wybite w złocie próby 999,9, stempel zwykły, średnica 45 mm, waga 62,2 g, napis na obrzeżu SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA * JAN OLBRACHT *, nakład do 600 sztuk. Projektant rewersu – Anna Wątróbska-Wdowiarska, projektant awersu oraz napisów na rewersie – Robert Kotowicz 50 zł wybite w srebrze próby 999, stempel zwykły, średnica 45 mm, waga 62,2 g, napis na obrzeżu SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA * JAN OLBRACHT *, nakład do 6000 sztuk. Projektant rewersu – Anna Wątróbska - Wdowiarska, projektant awersu oraz napisów na rewersie – Robert KotowiczKolejna moneta jaka ukaże się 14 czerwca to Dukat Zygmunta Starego. Zygmunt Stary (1467 – 1548), wsławił się wprowadzeniem zmian w wyglądzie monet. Zmieniły się napisy na monetach, a właściwie literki, z gotyckich na łacińskie. W legendach wprowadzono daty emisji monety, pojawiły się portrety króla. Jednak ważniejszą zmianą byłą zmiana systemu pieniężnego. Podstawą tego systemu był złoty obrachunkowy, który składał się z 30 groszy. Powstały również trojaki i szóstaki, a także drobniejsze nominały jak półgroszki, denary i trzeciaki.

Na monecie odwzorowano oczywiście dukata, a na awersie dodatkowo umieszono Orła z nominałem 20 złotych i datą 2016. Monetę wykonano w srebrze próby 925, stempel lustrzany selektywnie złocony, średnica 38,61 mm, waga, 28,28 g, brzeg gładki, nakład do 20 tyś. sztuk. Projekt monety jest autorstwa Dominiki Karpińskiej – Kopiec.

Żródło i zdjęcia monet: NBP

Zdjęcie Dukata: WCN

© Andrzej Borowicz

Kontakt


Dane Kontaktowe

Andrzej Borowicz
kom: 516 551 572
gg 52767019
email: kontakt@numibyd.pl

Copyright 2014 © Monetarium Bydgoskie

Wszelkie prawa zastrzeżone - Andrzej Borowicz